Teknolojinin gelişimi ile birlikte işletmelerin vazgeçilmez iletişim altyapısı olan telefon santrallerinde de gelişim söz konusu. Kurumlar telefon santrali altyapılarını kurgularken bir kaç konuya dikkat etmeleri gerekiyor. İlk olarak yatırım yapılan teknolojinin son teknolojik gelişmeleri içermesi, diğerleri ise yatırım karşılığında alınan teknolojinin geliştirilebilmesi, uzun vadede hizmet verebilecek şekilde geliştirilebilirdiği gibi konular dikkat edilmesi gereken konulardan sadece bir kaçı.

Artık her teknolojik ürünün internet altyapısı üzerinden çalıştığını düşünürseniz bu gelişim telefon santrallerinde de söz konusu. Internet altyapısı üzerinde çalışan sistemlere IP tabanlı (Internet Protokolü) ürünler diyoruz. Bu yüzden IP altyapısı üzerinde çalışan santrallere IP Santral yada IPPBX diyoruz.
IP Santral sistemlerinin geleneksel analog santrallere göre elbette çok fazla avantajı bulunuyor. Bunlardan bir kaçı;
1- Kurum çalışanların iletişim masrafları düşünüldüğünde IP altyapısında çalışan bir telefon santrali sayesinde diğer şubeler ile yapılan telefon görüşmeleri ücretsiz sağlanır. Ayrıca yeni nesil telekom operatörleri üzerinden yapılan telefon görüşmelerinde ciddi bir tasarruf sağlar.
2- Kurum çalışanlarının büyük bölümünün mobil olarak dışarıda çalıştıklarını göz ardı edemeyiz, bu nedenle masaüstü telefon ihtiyacının neredeyse ortadan kalktıgını söyleyebiliriz. Çalışanlar ofis içinde yada ofis dışında akıllı telefonlara kurulan yazılımsal telefon uygulamaları ile şirket santrali üzerinden telefonuna çağrı alır ve arama yapar.
3- Analog Telefon santralleri bir çift kablo kullanır. IP telefon santrali için özel kablolama gerekmez. Bilgisayarlar için hazırlanmış ağ altyapısını kullanır. Her bilgisayara gelen ağ kablosu IP telefon üzerindeki ethernet çoklayıcı ile çoklanır. Ayrıca akıllı telefonlar üzerinden de kullanılabileceğinden kablosuz ağ ortamı yada mobil internet ile de çalışması mümkündür.
4- IP Telefon santralleri kart ve abone mantığı taşımaz, yazılım altyapısına sahip olduğu için kapasite artırımı çok kolaydır.
5- Geleneksel santraller eski tip konsollar üzerinden programlanır ve ayar yapılabilmekteydi. Sadece santral uzmanı tarafından bu işlem oldukça karmaşıktı. IP telefon santralleri ise web tabanlı arayüz ile yönetilir, şirketlerin bilgi işlem uzmanları kolaylıkla yönetebilir.
6- Geleneksel santraller sadece üreticiye ait marka telefon ile kullanılabilir. IP telefon santralleri ise evrensel SIP standartını destekleyen ürünler kullanılabilir. Geleneksel telefon setlerine göre daha ekonomik olduğu gibi kullanıcı başına ayrıca bir lisans ödemesi söz konusu değildir.
7- IP Telefon santralleri ağ tabanlı bir yazılım altyapısına sahip olduğundan diğer yazılımlar ile entegre olabilir, veri paylaşımı ve transferi yapabilir.
8- Görüntülü görüşme ile hem Video IP Telefonlar, hem de yazılımsal telefonlar görüşme yapabilir, video konferans oluşturabilir

Grandstream Ürünler

Vizyonumuz

İş süreçlerinde ve Ticari ilişkilerde doğruluğa ve dürüstlüğe önem verir,İletişim sektöründeki yenilikleri takip eder,Müşterilere verimliliklerini yükseltecek en uygun iletişim ürün ve sistemlerini sunduğumuz bu doğrultuda sizlerle birlikte büyümeye devam edeceğiz.

İlkemiz

Sektördeki hızlı gelişmeleri tecrübeli ekibimiz ile yakından takip ederek, bunları uygulayan ve tüketicinin haklarına mevcut yasaların ötesinde özen göstermektir.

Hizmetlerimiz

Web Sayfamızda da bulacağınız Yetkili Bayisi olduğumuz ürünlerin Satış, Kurulum ve Teknik Servis Hizmetlerini veriyoruz.

BİZ KİMİZ?

Vodacom İletişim Hizmetleri Logo

Vodacom İletişim Hizmetleri olarak 2012 Ocak ayında faaliyetimize başladık.20 yılı aşkın süredir oluşturduğumuz birikim ve tecrübelerimizi sizlerle paylaşmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz.Hizmet anlayışımız doğrultusunda 7/24 kesintisiz olarak siz değerli müşterilerimize hizmet vermeyi kendimize görev edinmiş olup, çağa uygun vizyonu ve iş ortaklarıyla yarattığı sinerjiyi sürekli geliştirmeye çalışan Bizler, Müşterilerine tüm iletişim ihtiyaçlarını tek kaynaktan sağlama konforu yaşatmak için çalışmaktayız.

Alcatel-Lucent Logo

Alcatel-Lucent

 

Alcatel-Lucent Omnipcx Office ve Enterprise ürünlerinin satış, kurulum ve teknik servis hizmetleri

Ericsson Lg iPECS Logo

Ericsson Lg Enterprise

iPECS

Ericsson Lg Kurumsal iPECS ürünlerinin satış, kurulum ve teknik servis hizmetleri

3CX Logo

3CX Phone System

3CX IP SANTRAL

3CX ürünlerinin satış, kurulum ve teknik servis hizmetleri


100

Müşteri Memnuniyeti

 

35

Kampanyalı Ürünlerde İndirim

99

En İyi Performanslı Ürünler

 

100

Müşteri ve Ürün Desteği

 

Servis,Montaj ve Diğer Ücretlerimiz

Servis Ücretlerimiz Logo

Servis Ücretleri

Tüm ürünlerimiz için Şehir içi servis ücretimiz 50-USD.+KDV.'dir.Şehir Dışı Servis ücretleri için bizi arayınız.

Ürün Eğitimleri

Ürün Eğitimleri

Firmamızdan almış olun veya olmayın web sayfamızda bulunan ürünler hakkında bizden uygun bir ücret karşılığı eğitim alabilirsiniz.Lütfen bilgi için bizi arayınız.

Montaj Ücretlerimiz

Montaj Ücretleri

Montaj ücretimiz (*) 150-USD.+KDV.'dir. (*) Kurulacak sistemin modeli, kapasitesi, projenin durumuna ve montaj yerine göre değişkenlik kazanabilir. Lütfen fiyat sorunuz!..

Bakım Sözleşmelesi Ücretlerimiz

Bakım Sözleşmeleri

Kullanmakta olduğunuz ürünlerle ilgili dilerseniz aylık veya yıllık olmak üzere bizimle bakım sözleşmesi yapabilirsiniz.Detaylı bilgi için lütfen arayınız.

Grandstream Ürünler

Grandstream ip telefon santrali, Grandstream ip telefonlar, Grandstream ip konferans telefonu, Grandstream Android video konferans cihazı, Grandstream Voip Gateway ürünleri ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz!!!

Haberler ?

Bizden Haberler ve Duyurular

3CX Web Meeting

3CX WebMeeting ile Web konferans artık çok daha kolay!tıkla

  • Eylül 01, 2016

3CX ile entegre video konferans çözümü, 3CX WebMeeting yüz-yüze iletişimin avantajlarından yararlanmaya,sanal toplantılar için ev sahipliği yaparak zaman ve paradan tasarruf etmek için işletmelere yarar sağlar.


Resport Catering

Resport Catering

  • Haziran 15, 2016

Resport Catering 17 ilde 700'den fazla çalışan ile 50 milyon kap yemek üretiyor.Yeni Ip Santral olarak 3CX'i seçtiler,120 üzerinde IP telefon ile bütün noktaları ile haberleşmeyi güvenli bir şekilde sağladık.Tercihlerinden ve bizi seçtiklerinden dolayı teşekkür ederiz.


Grandstream Konferans Ürünleri

Grandstream Konferans Ürünleritıkla

  • Ağustos 08, 2016

Grandstream Ip Santral, Ses ve Video Konferans Cihazları ve Ip Telefon Satışlarımız başlamıştır.


Bay İnşaat 42 Maslak Satış Ofisi

42 MASLAK SATIŞ OFİSİ

  • Temmuz 01, 2015

Bay İnşaat Projesi olan 42 Maslak için Satış Ofisine Alcatel-Lucent Telefon Santrali Kurulumu yapıldı.Baz istasyonlarla kablosuz telefon kullanımı sağlandı.


The Central Palace Bosphorus Otel

The Central Palace Bosphorus

  • Ocak 4, 2014

The Central Palace Bosphorus Tarabyada yeni açtığı otel için telefon santralini Alcatel Lucent Enterprise'tan yana kullandı.


Metro City AVM

Metro City AVM

  • Şubat 15, 2014

Metro City AVM Yönetimi eski telefon santralinin yerine Ericsson Lg iPECS MG telefon santralini tercih etti. Tercihlerinden ve bizi seçtiklerinden dolayı teşekkür ederiz.


İletişim

Sizlere daha iyi yardımcı olabilmek için Lütfen Bize Ulaşınız !

Vodacom İletişim Hizmetleri Ticari Bilgileri

Copyright © 2012 - 2018 VODACOM Her Hakkı Saklıdır